Izveštaj sa Studijskog putovanja

Po  planu i program stručnih aktivnosti za 2010. Udruženja  medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srbije ostvareno je Studijsko putovanje u period od 24.03. do 01.04.2010.god.

Studijsko putovanje je započeto posetom Opštoj bolnici u Beču, 26.03.2010.  od  09:00 - 13:00.čas. U vremenu provedenom u bolnici, medicinskim sestrama iz Srbije prestavljena je organizacija zdravstvene službre, menadžment rukovođenja bolnicom, “podela” poslova zdravstvene nege na pomoćne sestre, asistente sestrama sa visokim obrazovanjem i poslove koje obavljaju visoko obrazovane sestre. Školovanje sestara u Austriji je dvojako: Austrija je zdržala svoj tradicionalni vid obrazovanja ali su uveli i obrazovanje  po Bolonjskom procesu, a prilikom zapošljavanja svi imaju podjednake šanske. Uslovi rada, zbrinjavanje i lečenje pacijenata su primereni jednoj razvijenoj evropskoj zemlji.

Stručne aktivnosti na Univerzitetskoj bolnici u Marburgu realizovane su 29. i 30.03.2010.god. u vremenu od 09:00 – 13:00 čas. Plan posete je realizovan po ranije  utvrđenom rasporedu. Predavači Univerzitetske bolnice Marburg su kroz svoja predavanja istakli:

  1. Od sestrinskih standard do Kliničke primene. Važnost timskog rada različitih medicinskih profesija.
  2. Proces navodjene sestrinske nege. Izmedju nemačkog zakona o medicinskim sestrama zahteva za profesionalizaciju procesa, praktičnog rada mediicnskih sestara i finansiranja sistema zdravstvene zaštite.
  3. Zadaci medicinskih sestara i tehničara u oblasti dijagnostike, endoskopije i u operacionoj sali.
  4. Menadžment zdravstvene nege  – novi deo sestrinske prakse u medju sekcijski organizovanom sistemu zdravstvene zaštite.
  5. Struktura organizacija sestrinstva na Univerzitetskoj bolnici u Marburgu.
  6. Koncept obrazovanja – kako izvršiti prelaz sa nivoa kurseva i obuka na univerzitetski nivo obrazovanja – na primeru Univerzitetske bolnice u Marburgu.

Obrazovanje medicinskih sestara u Nemačkoj, postoje dve vrste obrazovanja:  po programu tradicionalnog  sistema koji ide od pomoćnih sestara, asistenata sestara do sestara specijalista, a paralelno sa tim postoji  obazovanje po Bolonjskom procesu sa nivoa Bačelera, akademskih studija, master  koje otvaraju put ka doktorskim sutidjama.

Stručni deo je završen obilaskom Odeljenja za sestrinstvo, operacionih sala, sala za endoskopiju, odeljenja intenzivne nege, internistički, hirurški, onkološki,  pedijatrijski blok, zatim odeljenja za ginekologiju i akušerstvo i neonatologiju.                

Zaključak

Studijsko putovanje je po mišljenju organizatora opravdalo očekivanje učesnika koji su uvidom u to kako su drugi organizovani, kako rade i kako su obrazovani podstiče na razmišljanje i zalaganje za realizaciju ideje da naše sestrinstvo bude uredjeno po ugledu na primere dobre prakse. Mentor studijskog putovanja bila je dr Dubravka Šaranović Racić, samostalni savetnik Ministarstva zdravlja Republike Srbije, predsednik Republičke stručne komisije za zdravstvenu negu.

Generalni sekretar UMSTBS
Mirčić Živka, VMS

Beograd
08.04.2010.g.